Vision Blog

Hatékony, gyors, segítőkész, elérhető, precíz, megbízható, diszkrét, speciális szaktudással felvértezett, up to date… és még hosszan sorolhatnánk azokat a jelzőket, amivel a jó munkaerő-közvetítőt fémjelezzük. Ritkán fogalmazódik meg azonban a kérdés: milyen az ideális jelölt-fejvadász kapcsolat, és mennyiben járul hozzá az ő szoros együttműködésük egy sikeres kiválasztási folyamathoz? Mi szükséges a bizalmi viszony kialakulásához? Ebben a fontos témában nyilatkozott kolléganőnk Móricz Anna, a Behaviour HR-Magazinnak.

Mint általában minden szolgáltató, úgy a fejvadászok felé is rengeteg elvárást támasztanak. Közvetítő szerepük miatt különösen kiélezett helyzetben vannak, mivel kettős elvárásrendszernek kell megfelelniük mind a megbízó, mind pedig a potenciális jelölt irányába: a szakmai szempontokon túl rengeteg egyéb elvárást kell összehangolniuk annak érdekében, hogy valóban a megfelelő embert találják meg az adott pozícióra, sikerre vigyék a kiválasztási folyamatot és hosszú távon elégedett legyen a megrendelő és az elhelyezett jelölt is.

Jelöltélmény fejvadásszal

Egyértelmű előnyökkel jár egy cég számára, ha egy pozíció betöltéséhez minőségi fejvadászcég segítségét veszi igénybe, mivel nagy adatbázissal, speciális módszerek arzenáljával és nem utolsósorban mély munkaerőpiaci ismerettel rendelkezik, így sokkal gyorsabban és hatékonyabban találja meg a megfelelő jelöltet. A jelöltek oldaláról ritkábban merül fel az igény arra, hogy közvetítőhöz forduljanak, pedig nemcsak jelentősen növeli a jelöltélményt a kiválasztási folyamatban – ahhoz képest, mint ha önállóan pályáznának meg egy pozíciót –, de lényegesen gyorsabban és sokkal inkább az elvárásainak megfelelő állást találhat így magának.

Valószínűleg mindenki találkozott már az álláskeresés árnyoldalaival. Példádul amikor eredménytelenül várunk egy visszahívásra, vagy legalább egy elutasító emailre, ami sosem jön meg. „Az ilyen negatív élmények frusztrálttá és bizonytalanná tehetik a pályázót, melyek miatt végül akár le is mondhat a váltásról, és benne ragadhat a már közel sem motiváló pozíciójában. Ha jó fejvadász segítségével vesz részt egy kiválasztási folyamatban, akkor ez nem fog vele megtörténni” – mondja Móricz Anna, a Vision Recruitment HR-tanácsadója. „Mi nem hagyunk cserben senkit: akár pozitív vagy negatív információnk van a pályázatával kapcsolatban, azt mindig a lehető leghamarabb jelezzük neki. Ez nemcsak a befutónak tűnő jelöltek esetében igaz, hanem a kezdeti lépésektől fogva folyamatosan tájékoztatjuk valamennyi jelöltünket az összes fejleményről. Ez az alapja, hogy    kialakuljon a bizalmi kapocs jelölt és fejvadász között” – teszi hozzá a Vision Recruitment szakembere.

Bizalom és őszinteség

Sok minden múlik azonban a jelölt hozzáállásán is. Mivel a munkaerő-közvetítő mindkét irányban egyeztet, és az a célja, hogy valamennyi fél számára optimális megoldást találjon az esetlegesen felmerülő problémákra, ezért elengedhetetlen, hogy az információk „real time” és pontosan áramoljanak. Ahogy például egy jó ügyvéd sem tudja képviselni a kliensét, ha az nem teljesen őszinte vele, úgy a fejvadász sem tudja sikerre vinni a kiválasztást, ha elhallgatnak előle lényeges dolgokat.

„Vannak olyan tények, amiket a jelölt nem szívesen oszt meg magáról egy interjún, mert attól tart, hogy az negatív hatással lehet a    kiválasztási folyamatára. Az ilyen esetekben kerül előtérbe a mi mediálási szerepünk. Kiemelt feladatunk a tanácsadás, nemcsak a megbízóink, hanem a jelöltjeink irányába is. Hiszen jól ismerjük a partnercégünket, illetve a pozíció legapróbb részleteit is, így fel tudjuk készíteni a jelölteket a legkülönbözőbb eshetőségekre, megkönnyítjük az interjúra való felkészülését és a további fázisokban is végig aktívan támogatjuk. Mind a megbízónk, mind a jelölt részéről elengedhetetlen a teljes őszinteség és transzparencia, amiért cserébe természetesen vállaljuk, hogy a szenzitív információkat bizalmasan kezeljük” – fejti ki Móricz Anna.

Információáramlás és visszajelzés fontossága
Milyen az ideális jelölt-fejvadász kapcsolat?
Móricz Anna, Vision Recruitment

„Nekünk, fejvadászoknak az a célunk, hogy olyan pozíciót ajánljunk fel a jelöltnek, mely leginkább illeszkedik végzettségéhez és korábbi tapasztalataihoz, képességeihez, ráadásul fontos, hogy mindig szakmailag és anyagilag is előrelépést jelentő lehetőséget tudjunk számára vázolni. Munkaerőpiaci szakértőként nekünk az a feladatunk, illetve küldetésünk, hogy a legmegfelelőbb ajánlattal találjuk meg jelöltjeinket. Természetesen a megbízópartnerünk oldaláról valamennyi esetben komoly és szigorú feltételek, elvárások mentén kell elkezdenünk a keresést annak érdekében, hogy kizárólag releváns profilokat mutassunk be, akikkel hosszú távon erősíthetik a céget” – folytatja a szakember.

A fejvadász mediátorszerepének az elsődleges célja, hogy mindkét fél kölcsönösen elégedett legyen: a két oldal közötti esetlegesen széttartó kommunikációt és elvárásokat összehangolja, hiszen bizonyos kérdésekben elengedhetetlen lehet a kompromisszum. A minden fél számára sikeres együttműködés kritikus feltétele az információ gyors, pontos és oda-visszaáramlása. „Van rá példa, amikor egy jelölt nagyon lelkes egy általunk ajánlott álláslehetőséggel kapcsolatban, de a kiválasztási folyamat során előjön egy apróság, amivel nem maradéktalanul elégedett, és emiatt inkább egy másik ajánlat felé orientálódik. Gyakran egy olyan feltétel miatt tenné le a voksát egy másik cég mellett, amiben a megbízópartnerünk pont tudott volna rugalmas lenni. Ilyenkor érzékeljük igazán a tiszta és egyenes kommunikáció fontosságát, amiben egy jó fejvadász katalizátor szerepet kell vállaljon” – mondja el tapasztalatait Móricz Anna.

Alkalmi segítség vagy hosszú távú együttműködés?

A jelölt-fejvadász kapcsolatra alapvetően egy alkalmi együttműködésként gondol az ember. Ha egy jelölt azonban bármilyen okból végül mégsem a felkínált lehetőséget választja, akkor akár évek múlva, de újból kapcsolatba kerülhet a fejvadásszal. „Érdemes tehát hosszú távon gondolkozni akkor is, ha meghoztunk egy döntést, hiszen számtalan olyan eset volt már, hogy később találtunk egymásra. A mi munkánk lényege, hogy olyan pozícióval keressük meg a munkavállalókat, amire magától egyébként nem jelentkezett volna. Tapasztalataink és jelöltjeink visszajelzése alapján rendszeresen előforduló eset, hogy egy jelölt nem bízik eléggé magában, vagy nem képes helyesen elhelyezni saját magát a munkaerőpiacon, mindezek eredményeképpen a mi segítségünk nélkül az általunk kínálthoz képest sokkal kevésbé vonzó állásban kellett volna folytatnia karrierjét.”

Forrás: Milyen az ideális jelölt-fejvadász kapcsolat? – Behaviour

Scroll to Top